امروز یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲
۱:۵۲:۱۲ - یکشنبه ۲۸ فرو ۱۴۰۱
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قطع درختان پارک جنگلی بندر کیاشهر/ مدعی العموم ورود کند
تعدادی از درختان پارک جنگلی بندر کیاشهر توسط عده ای افراد سودجو قطع وموجب گلایه دوستداران طبیعت شد و حالا خواستار ورود دادستان شهرستان آستانه اشرفیه برای برخورد با متخلفان هستند.

 پایگاه خبری گیلنا – بهرام قربانپور: بشر در ذات خود طبیعت دوست است و سالانه در ایام درختکاری هزاران اصله نهال و دیگر اقدامات ارزشمند و طبیعت دوستانه، برای احیای طبیعت انجام می‌دهد اما عده‌ای هم هستند که خواسته و یا ناخواسته با عناوین مختلف از قبیل قطع درختان، آلوده کردن جنگل و طبیعت، حفاری‌ها و تخریب محیط زیست، تیشه بر ریشه طبیعت می‌زنند.

جنگل‌ها شاهرگ تنفسی بشر

اهمیت وجود جنگل‌ها بر کسی پوشیده نیست همان اندازه که آب مایه حیات بشر است، جنگل نیز شاهرگ تنفسی انسان‌ها به شمار می‌رود که اگر نسبت به حفظ و نگهداری آن کوتاهی شود دامن بشر را خواهد گرفت.

کمتر از یک ماه از هفته منابع طبیعی و درختکاری نمی‌گذرد که خبرهای ناخوشایندی از قطع درختان پارک جنگلی بوجاق بندر کیاشهر یکی از پارک‌های مهم و ارزشمند جهان در استان گیلان در رسانه‌ها دست به دست شد.

قبل از هر چیز بگویم که پارک جنگلی بندر کیاشهر یکی از پارک‌های مهم استان گیلان و حتی کشور است که در چند وقت اخیر مورد بی مهری‌های زیادی از سوی برخی افراد واقع شده تا جایی که زباله‌های دپو شده این پارک در روز طبیعت به حال خود رها شد و بعد از گذشت چندین روز با همت دوستداران طبیعت این منطقه جمع آوری و به مکان دیگر انتقال داده شد.

قطع درختان پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر/ مدعی العموم ورود کند

مدعی العموم ورود کند

تقی زاده یکی از شهروندان بندر کیاشهر در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز تأسف از اقدام ضد طبیعت در پارک جنگلی، اظهار کرد: قطع درختان مصداق جنایت علیه طبیعت و زیست بوم بشر است و باید این موضوع پیگیری شود.

وی با تاکید بر برخورد جدی با مسببان این اتفاق ناخوشایند در پارک جنگلی کیاشهر بر برخورد جدی با مسببان این اتفاق ناخوشایند در پارک جنگلی، افزود: شهروندان کیاشهری از دادستان شهرستان انتظار دارند به عنوان مدعی العموم در این مسئله ورود کند.

این شهروند کیاشهری با اشاره به زیبایی‌های منحصر به فرد پارک جنگلی، گفت: قابلیت‌های گردشگری فراوانی دارد و سالانه گردشگران زیادی به این پارک می آیند و نیاز است نسبت به حفظ و حراست این میراث ملی توجه ویژه ای شود.

وی با تاکید بر لزوم امنیت بخشی پارک جنگلی، اضافه کرد: متولیان امر برای حفظ و حراست از این سرمایه ملی نسبت به افزایش نیروی انسانی برای نگهبانی و حفظ و حراست از پارک بوجاق اقدام کنند، تا بیش از این شاهد این اتفاقات ناخوشایند نباشیم.

برخورد با مسببان این اتفاق تلخ مطالبه جدی شهروندان است

خانم علی پناه یکی از شهروندان کیاشهری هم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: پارک جنگلی می‌تواند قطب گردشگری شهرستان و حتی استان باشد اما می‌طلبد ضمن تقویت نگهداری این پارک، نسبت به ایجاد امکانات رفاهی و گردشگری آن نیز قدم برداشته شود.

وی با اشاره به اهمیت و نقش طبیعت و محیط زیست در تداوم حیات بشر، افزود: بشر برای بقا و استمرار زندگی به این درختان و طبیعت پیرامون نیاز مبرم دارد و باید برای حفظ آن بکوشد نه آنکه تیشه به ریشه خود بزند.

این شهروند کیاشهری با تاکید بر اینکه برخورد با مسببان این اتفاق تلخ مطالبه جدی شهروندان است، گفت: از فرماندار به عنوان رئیس شورای تأمین شهرستان انتظار می‌رود نسبت موضوع قطع درختان پارک جنگلی حساسیت بیشتری نشان داده و این مسئله را پیگیری کند.

قطع درختان پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر/ مدعی العموم ورود کند

برخورد قانونی با قاتلان جنگل‌ها

امروزه یکی از عوامل مهم تغییر ساختار اکوسیستم و طبیعت، وقوع سیل‌های ویران گر، حمله شن‌های روان، توسعه بیابان‌ها، خشک سالی های وحشتناک، شیوع انواع آفت ها همچون ملخ و موش، بیماری‌های مضر و همچنین گرم شدن کره زمین و در نتیجه از بین رفتن لایه اُزون، قطع مکرر درختان در جای جای این کره خاکی است که سرمایه‌های انسانی جامعه را تهدید می‌کند.

اقدامات مخرب انسان علیه طبیعت سرانجام به خود انسان ختم می‌شود و طبیعت هم جواب اقدامات وحشیانه انسان را در قالب سیل و تغییرات اکوسیستمی و سایر بلایای طبیعی به وی باز می‌گرداند چه خوب است با طبیعت مهربان باشیم تا مهربانی ببینیم.

اهمیت حفظ طبیعت و جنگل و نگهداری از درختان و گیاهان جدا از سفارشات بزرگان، در قالب قانون هم به صراحت بیان و تاکید شده و به گونه‌ای که در قوانین و مقررات مربوط به شهر و شهرداری مطابق ماده ۱و ۶ لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها با کسانی که اقدام به قطع غیرقانونی درختان کنند برخورد قانونی می‌شود.

با توجه به اهمیت موضوع پارک جنگلی بندر کیاشهر به عنوان یک میراث ارزشمند ملی و جهانی، انتظار می‌رود متولیان اجرایی و قضائی شهرستان آستانه اشرفیه به مسئله قطع درختان این پارک ورود کرده و نتایج آن را برای مردم گزارش دهند./ مهر

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست !