امروز سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
۱۶:۰۹:۲۲ - یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کمبود نهاده های دامی تا بی تدبیری نهادهای مسئول
گیلنا- کمبود مرتع برای چرای دام، افزایش قیمت نهاده‌های دامی و علوفه و در مقابل نرخ پایین دام زنده و تولیدات دامی اصلی‌ترین مشکلات پیش روی دامداران است.  مدت‌هاست دامداران در نقاط مختلف استان گیلان و کشور با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند که ادامه این روند آینده دامداری در کشور را با خطر جدی مواجه […]

گیلنا- کمبود مرتع برای چرای دام، افزایش قیمت نهاده‌های دامی و علوفه و در مقابل نرخ پایین دام زنده و تولیدات دامی اصلی‌ترین مشکلات پیش روی دامداران است.

بی‌برنامگی مشهود در حوزه دام و نهاده‌های دامی

 مدت‌هاست دامداران در نقاط مختلف استان گیلان و کشور با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند که ادامه این روند آینده دامداری در کشور را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

بررسی‌های حکایت از این دارد که سه مشکل اصلی پیش روی دامداراناعم از مشکل چرای دام در مراتع، افزایش قیمت نهاده‌های دامی و قیمت پایین دام زنده است.

عدم بروز رسانی پروانه‌های چرای دام یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دامداران تالشی بوده که لزوم اصلاح پروانه‌های چرایی که مربوط به حدود ۳۰ سال پیش است را می‌طلبد.

کمبود مرتع برای چرای دام به‌اجبار دامداران را به‌سوی خرید نهاده‌های دامی و علوفه و یا چرای دام‌ها در حاشیه شهرها سوق می‌دهد که این امر مشکلات متعدد دیگری ازجمله تغذیه دام‌ها از زباله‌های رهاشده در محیط و همچنین برهم خوردن محیط و فضای شهری را در پی دارد.

بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و قیمت پایین دام زنده در بازار نیز دو عامل مهم دیگر در افزایش هزینه تولید دام است، دامداران می‌گویند که قیمت دام زنده در بازار ۶۰ هزار تومان است درصورتی‌که گوشت در بازار دو برابر این قیمت عرضه می‌شود.

دامداران می‌گویند فروش دام به قیمت ۶۰ هزار تومان به ضرر آنان بوده و دام زنده باید به قیمت دو برابر به فروش برسد تا برای آنان سوددهی داشته باشد و انتظار دارند دولت با تأمین نهاده‌های دامی و حمایت از آنان هزینه تولید دام را کاهش دهد که در غیر این صورت مجبور هستند شغل دامداری را کنار بگذارند.

تولیدات دامی که بخش عمده‌ای سفره مردم را شامل می‌شود نیز سودی برای دامداران ندارد و قیمت پایین شیر که چیزی حدود پنج هزار تومان است نیز نمی‌تواند هزینه‌های بالای تولید دام را پوشش دهد./ فارس

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست !