امروز پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
۲۰:۳۱:۲۰ - جمعه ۳۰ ارد ۱۴۰۱
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آرامش مرغ در بازار گیلان
به گفته‌ مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان قیمت مرغ اعلام شده در استان‌های تولید کننده مرغ متفاوت است، چون قیمت اعلام شده از سوی دولت قیمت ماکزیمم می‌باشد که می‌تواند کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری گیلنا، پس حذف ارز ترجیحی شوکی به بازار وارد و قیمت برخی از اقلام از جمله مرغ با افزایش مواجه شد زیرا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اگرچه ضربه‌گیر تورم نشد، اما حذف این ارز باعث افزایش قیمت نهاده‌ها و بهانه‌ای برای بالا بردن قیمت‌ها می‌شود.

بر اساس آمار قیمت مرغ در بازار کشور از جمله استان گیلان متفاوت بوده است، ولی اگر چه در تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیر نرخ مصوب دولت به فروش می‌رسد اما به دلیل تقاضای کم خرید، همه فروشگاه‌ها مرغ برای فروش در اختیار دارند.

دلیل اختلاف قیمت مرعغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چیست؟

طبق اعلام ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مصوب مرغ گرم پس از اجرای طرح اصلاح ارز ترجیحی ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است ولی قیمت مرغ در فروشگاه‌های مختلف از کیلویی ۳۸ هزار تا ۴۵ هزار تومان به فروش می رسد که این رقم در فروشگاه‌های زنجیره ای بین از ۳۸ هزار تا ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌باشد.

ولی بر اساس مشاهدات عینی قیمت مرغ منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با اختلاف قیمت بسیار زیادی به فروش می‌رسد به طوری که در فروشگاه‌های سطح استان مرغ منجمد به قیمت ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم عرضه شده و این مرغ منجمد در برخی دیگر از فروشگاه‌ها به کیلویی ۴۸ هزار تومان رسیده است.

به گفته یکی از مسؤولان فروشگاه زنجیره‌ای در گیلان یکی از دلایل قیمت زیاد مرغ منجمد را خرید قبلی این محصول است زیرا بعضا این مرغ‌ها  اول هفته جاری به فروشگاه ارسال شده است لذا  با همان قیمت قبلی به فروش می‌رسد همچنین در این مدت استقبال مردم از خرید مرغ منجمد بسیار کم بوده و به همین دلیل این مرغ‌ها هنوز به فروش نرفت.

وی همچنین با اشاره به کاهش قیمت مرغ  در بازار می‌گوید پس از اعلام نرخ جدید مرغ در بازار شاهد کاهش قیمت این محصول بودیم و اکنون مرغ از کیلویی حدود ۶۰ هزار تومان ، امروز به ۴۵ هزار تومان رسیده است.

به گفته این فروشنده مرغ، مردم منتظر هستند قیمت‌های مرغ در بازار با کاهش مواجه شود و وضعیت تخم مرغ نیز به دلیل تقضای بسیار کم اینگونه است و تخم مرغ از دانه‌ای سه هزار تومان به دو هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است و این روند در گیلان ادامه‌دار است.

در همین خصوص  یکی از مشتریان این فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌گوید، به دلیل اینکه قیمت مرغ نوسان دارد و هر روز کاهش می یابد، یک عدد مرغ خریدم زیرا منتظریم که قیمت مرغ کاهش یافته و حتی به زیر ۳۵ هزار تومان برسد زیرا این مسئله به نفع مردم است.

یکی از اهداف اصلاح طرح هدفمندسازی یارانه‌ها تعادل در بازار است زیرا باید بازار عرضه و تقاضا مشخص باشد تا بازار به تعادل برسد.

طبق گفته‌های مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان قیمت مرغ اعلام شده در استان‌های تولید کننده مرغ متفاوت است چون قیمت اعلام شده از سوی دولت قیمت ماکزیمم است که می‌تواند کاهش پیدا کند.

قیمت مرغ در گیلان بر روی نوار ۳۸ هزار تومان

صالح محمدی می‌گوید باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و به طور یقین در روزهای آینده قیمت‌ها واقعی می شود و مردم نیز با آرامش بیشتری خرید خود را انجام می‌دهند ولی قیمت‌ها نباید به گونه‌ای باشد که مرغداران نیز متضرر شوند که هدف مهم هدفمندی رایانه نیز همین امر است.

در چند روز گذشته شایعاتی مبنی بر عرضه مرغ های تاریخ مصرف گذشته در بازار به گوش می‌رسید که به گفته مدیر کل جهاد کشاورزی گیلان این موضوع صحت نداشته و تعدادی از افراد مغرض قصد دارند به مردم و همچنین به تولیدکنندگان آسیب برسانند.

با توجه به کاهش خرید مرغ توسط مردم انتظار می‌روند در روزهای آینده قیمت مرغ  از ۶۰ هزار تومان به ۳۸ هزار تومان رسیده و به یک ثبات قیمت برسد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست ! اینجا جای تبلیغات شماست !